This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
MODERN ACOUSTIC COLLECTION
Tuned to versatility and playability. These contemporary interpretations of classic models feature popular updates such as slimmer necks, new woods, friendlier fingerboards, and cutaways.
Specs
Specs
General
| Series: | Gibson Modern |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 20635008 |
| Product Color: | Vintage Sunburst |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Slope Shoulder Dreadnought |
| Acoustic Cutaway Type: | No Cutaway |
| Body Material: | Indian Rosewood |
| Body Finish: | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Bracing Pattern: | Traditional Hand-Scalloped Advanced X-Bracing |
| Body Binding: | Single-Ply Top & Back |
Neck
| Neck Material: | Mahogany |
| Neck Finish: | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Headstock Veneer: | No |
| Nut Material: | Bone |
| Nut Width: | 1.724" (43.81mm) |
| Fingerboard Radius: | 12" (304.8mm) |
| Scale Length: | 25.5" (647.7mm) |
| Number of Frets: | 19 Frets |
| Neck Joint: | Compound Dovetail Neck-to-Body |
| Fingerboard Inlay: | Mother of Pearl Diamonds & Arrows |
| Inlay Shape: | Diamonds |
| Side Marker Inlay: | Tortoise Dots |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | Rectangle, open slot |
| Saddle: | Bone |
| Pickguard: | Tortoise |
| Truss Rod Cover: | Black |