This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Solid mahogany body with maple top |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | Thin D |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .78" 12th - .84" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Neck Details: | Three-piece maple and purple heart neck with unbound ebony fingerboard |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has two DiMarzio Pandemonium pickups and a Dimarzio True Velvet pickup. Controls include a five-way switch and master volume and tone pots. |
| Pickup Measurements: | Neck - 11.89kΩ Middle - 6.08kΩ Bridge -13.52kΩ |
| Hardware: | Strap locks have been installed. Other hardware appears original. |
| Weight: | 6lbs 15oz |
| Case Details: | Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This used guitar is in very good condition. The finish is glossy with minimal play wear. |
| Serial Number: | 191225641 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are high with minimal wear. |