This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Alder |
| Body Details: | Alder body |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | Thin "U" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .80" 12th- .84" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Neck Details: | Three piece maple neck with bound ebony fingerboard and white rectangle inlays |
| Electronics: | EMG 85 and 81 humbucking pickups, 3-way selector switch, master volume, master tone |
| Pickup Measurements: | na (active) |
| Hardware: | Sprezel locking tuners have been installed |
| Weight: | 6lbs 10oz |
| Case Details: | Multiple case options available. Please inquire for details. |
| Cosmetic Condition: | This used LTD guitar is in good cosmetic condition with finish checking and play wear throughout. |
| Serial Number: | W0510034 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. Frets are tall and wide with play wear. |