This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "V" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st. Fret: .86" & 12th. Fret: 1.02" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 2/5" |
| Electronics: | None. |
| Hardware: | Original tuners, bridge, and bridge pins. The pickguard has been replaced. |
| Weight: | 4lbs 15oz |
| Modifications/Repairs: | -Neck reset. -Crack repair along the center seam of the top. -Replaced pickguard. -Non-original nut and saddle. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Martin is in good cosmetic condition with minor wear throughout. There are minor cracks present in the fingerboard at the 15th fret onward toward the sound hole. The top has had a minor crack repair along the center seam of the top. |
| Serial Number: | 294907 |
| Tech Notes: | This D-41 plays well with low action. The frets are tall and show light wear. It is being dated to 1971 based on the serial number. |