This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | Modern "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.81" 12th - 0.86" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" to 14.00" |
| Nut Width: | 42.00 mm |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has three single coil pickups, a five-way selector switch, a volume pot with S-1 switch, and two tone pots. |
| Pickup Measurements: | neck - 6.2 kΩ, middle - 6.3 kΩ, bridge - 6.1 kΩ |
| Weight: | 8lbs 7oz |
| Modifications/Repairs: | The strap buttons have been replaced with strap locks. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Fender guitar is in good condition. The finish is glossy with some light surface scratching, but no notable play wear. |
| Serial Number: | US13002192 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium width and tall with minimal play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |