This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Body Material: | Korina/Limba |
| Body Details: | Solid korina body. |
| Neck Material: | Maple |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret .919", 12th fret 1.000" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" to 12.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Neck Details: | Bolt on thermo-treated maple neck with thermo-treated hornbeam fingerboard and dot inlays. |
| Electronics: | Original electronics; two passive pickups and piezo with three-position selector switch, master volume, master tone, kill switch, bass cut switch, series/parallel switch, and piezo on/off switch. The guitar also includes a Leslee circuit with dedicated on/off switch and speed and intensity controls. The series/parallel switch affects the Leslee circuit. |
| Pickup Measurements: | Active Circuit |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 7lbs 12oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in very good condition with minor scratches throughout. The hardware is lightly hazed. |
| Serial Number: | 149150519 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are medium width and tall, with minimal wear. |