This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Mahogany body |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" |
| Neck Thickness (IN): | .79" thick at 1st, .85" at 12th |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-21/32" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Neck Details: | Mahogany neck with a bound ebony fingerboard and tiny pearloid dot inlays |
| Electronics: | Original humbuckers with volume, tone, and a 3-way toggle switch |
| Pickup Measurements: | neck: 8.6k ohms - bridge: 9.01k ohms |
| Hardware: | Non original bridge. Original bridge is not included |
| Weight: | 7lbs 8oz |
| Modifications/Repairs: | This guitar has had a Gibson tune-o-matic style bridge in installed. |
| Case Details: | Original gig bag |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition. Minor finish scratches throughout the body and pickguard from play wear. |
| Serial Number: | C354 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with no signs of play wear |