This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Solid Honduran mahogany body. |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | D |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret .827", 12th fret 1.000" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-9/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Neck Details: | Set Honduran mahogany neck with unbound Brazilian rosewood fingerboard and dot inlays. |
| Electronics: | Original pickups and electronics; three-position selector switch with volume and tone controls for each pickup. The pot codes date to 1966, and all solder joints are untouched. |
| Pickup Measurements: | Neck 7.18K, Bridge 7.04K |
| Hardware: | The strap buttons and three knobs have been replaced. All other hardware is original. |
| Weight: | 6lbs 1oz |
| Modifications/Repairs: | The strap buttons and three knobs have been replaced. |
| Case Details: | Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This vintage guitar is in good condition with wear consistent with its age. The finish is weather-checked and hazy. There are scratches, dents, finish chips, and dings throughout. The hardware has a present patina. |
| Serial Number: | 380923 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are wide and medium height, with moderate wear. The serial number and pot codes date to 1966. |