This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Used
Fender Custom Shop Artisan Knotty Pine Telecaster Thinline Natural 2024
Fender Custom Shop Artisan Knotty Pine Telecaster Thinline Natural 2024
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: CZ576308
Weight: 5lbs 6oz
£2,427.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Top Material: | Pine |
| Body Material: | Pine |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | 60s Style Oval "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st. Fret: .82" & 12th. Fret: .89" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.4k Neck: 6.7k |
| Hardware: | Original. |
| Weight: | 5lbs 6oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with minor wear throughout. |
| Serial Number: | CZ576308 |
| Tech Notes: | This Telecaster plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |
SKU: U6838658201

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Top Material: | Pine |
| Body Material: | Pine |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | 60s Style Oval "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st. Fret: .82" & 12th. Fret: .89" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.4k Neck: 6.7k |
| Hardware: | Original. |
| Weight: | 5lbs 6oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with minor wear throughout. |
| Serial Number: | CZ576308 |
| Tech Notes: | This Telecaster plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |