This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
11
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 81898538
Weight: 6lbs 13oz
£3,027.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .79" & 10th - .94" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 8.75kΩ Neck: 7.09kΩ |
| Hardware: | Original. |
| Weight: | 6lbs 13oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in very good cosmetic condition for it's age. There is minor play wear present as well as a finish touch up on the binding on the side of the body. |
| Serial Number: | 81898538 |
| Tech Notes: | This ES175D plays well with low action. The frets are wide and low and show moderate wear. |
SKU: U6060720101

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .79" & 10th - .94" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 8.75kΩ Neck: 7.09kΩ |
| Hardware: | Original. |
| Weight: | 6lbs 13oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in very good cosmetic condition for it's age. There is minor play wear present as well as a finish touch up on the binding on the side of the body. |
| Serial Number: | 81898538 |
| Tech Notes: | This ES175D plays well with low action. The frets are wide and low and show moderate wear. |