This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
11
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 02894537
Weight: 7lbs 3oz
£680.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Mahogany body. |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | D |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .81" & 12th - .97" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Neck Details: | Mahogany neck with a rosewood fingerboard. |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.97kΩ Neck: 7.75kΩ |
| Hardware: | Non-original bridge. All other hardware is original. |
| Weight: | 7lbs 3oz |
| Modifications/Repairs: | Non-original bridge. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with moderate play wear throughout. |
| Serial Number: | 02894537 |
| Tech Notes: | This SG plays well with medium action. The frets are tall and show light play wear. |
SKU: U6024947401

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Mahogany body. |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | D |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .81" & 12th - .97" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Neck Details: | Mahogany neck with a rosewood fingerboard. |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.97kΩ Neck: 7.75kΩ |
| Hardware: | Non-original bridge. All other hardware is original. |
| Weight: | 7lbs 3oz |
| Modifications/Repairs: | Non-original bridge. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with moderate play wear throughout. |
| Serial Number: | 02894537 |
| Tech Notes: | This SG plays well with medium action. The frets are tall and show light play wear. |