This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Mahogany body, gloss nitrocellulose lacquer finish |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" shape |
| Neck Thickness (IN): | .860"-.960" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25" |
| Neck Details: | Mahogany neck rosewood fingerboard |
| Electronics: | Custom Goldfoil P90 Single-coil neck and bridge pickup, 1 x master volume (push/pull treble cut), 3-way toggle pickup switch |
| Pickup Measurements: | Neck - 7.9k ohms Bridge - 7.87k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 6lbs 8oz |
| Case Details: | Gig bag included |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition. Finish cracking is present near the back of the body, lower bout treble side, and multiple dents on top on headstock. |
| Serial Number: | 0240322 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with no signs of play wear. |