This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Mahogany |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Chambered mahogany body and top |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25" |
| Neck Details: | Mahogany neck with an unbound rosewood fingerboard and small acrylic dot inlays |
| Electronics: | Original humbuckers with volume, tone, and a 3-way toggle switch |
| Pickup Measurements: | neck: 7.24k ohms - bridge: 7.46k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 5lbs 12oz |
| Case Details: | Original mono gig bag |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition. There is finish checking throughout the headstock, top of the body, and back of the body. |
| Serial Number: | 0230714 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with no signs of play wear. |