This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Wenge |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original TV Jones Power'tron and Power'tron Plus pickups. The wiring for the phase reversal switch has been redone; the remainder of the electronics are original. |
| Pickup Measurements: | 5.0k (neck), 8.4k (bridge) |
| Weight: | 7lbs 5oz |
| Modifications/Repairs: | Repaired wiring. |
| Case Details: | Original Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This used Kauer guitar is in good condition, with a few small dings and marks on the glossy finish. |
| Serial Number: | 538 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets show minimal wear. |