This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Solid mahogany body with carved maple cap. The top has been drilled for two mini switches near the blade switch. |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .86" (1st fret), .92" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25" |
| Neck Details: | Set-in mahogany neck with unbound rosewood fretboard, bird inlays, and headstock truss rod adjustment |
| Electronics: | The guitar has been rewired with Fralin Pure P.A.F. pickups, a 3-way blade switch, master volume and tone controls, and mini-toggle switches to split each pickup. The mini toggles are not original to the guitar. |
| Pickup Measurements: | 7.8k (neck), 7.9k (bridge) |
| Hardware: | The blade switch and mini toggle switches are not original. The trem arm is included in the case. |
| Weight: | 8lbs |
| Modifications/Repairs: | -Two mini-toggle switches have been installed in the guitar top -The guitar has been rewired with a 3-way blade switch and coil split switches -The pickups have been replaced |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used PRS Custom 24 is in very clean condition, with only light signs of use on the glossy finish. |
| Serial Number: | 0308742 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets show minimal wear. |