This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Poplar |
| Body Details: | Poplar body |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | Big "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 1.04" 12th- 1.06" |
| Fingerboard Radius: | 14.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 22" |
| Neck Details: | Maple neck with rosewood fingerboard and white pearloid dot inlays. Nut is not original to guitar. |
| Electronics: | Original; Two Supro pickups, 2-way toggle switch, master volume, master tone. Pot codes date to 1959 |
| Pickup Measurements: | neck 9.1k ohms bridge 9.3k ohms |
| Hardware: | The nut has been replaced |
| Weight: | 5lbs 9oz |
| Modifications/Repairs: | - The nut has been replaced |
| Case Details: | Original chip board case is included. It is in very poor condition, but included for its value nonetheless. |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition for its age with lots of character and authentic play wear. There are various dings, finish checking and play wear throughout. There is some seam separation visible along the back of the body in the lower bout. |
| Serial Number: | T29756 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. Frets are medium with play wear. |