This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Cocobolo |
| Body Details: | Cocobolo back and sides with spruce top |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .84" (1st fret), .87" (10th fret) |
| Fingerboard Radius: | 14.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Neck Details: | Mahogany neck with bound ebony fretboard, abalone inlays, and headstock truss rod adjustment |
| Electronics: | Original Taylor ES 2 electronics |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 5lbs 4oz |
| Modifications/Repairs: | None |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Taylor guitar is in clean cosmetic condition, with a few light signs of use on the glossy finish. There is some mild pick wear around the soundhole, as well as a few small dings on the top. |
| Serial Number: | 20060918147 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets show minor play wear. |