This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Walnut |
| Body Details: | laminate walnut back and sides with sitka spruce top |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" shape |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Neck Details: | Mahogany neck with ebony fingerboard and acrylic dot inlays |
| Electronics: | n/a |
| Pickup Measurements: | n/a |
| Hardware: | Original |
| Modifications/Repairs: | - body top has separated and since been glued and repaired and not refinished |
| Case Details: | Original gig bag included |
| Cosmetic Condition: | This used guitar is good cosmetic condition. The headstock logo is distressed and worn. There is wear and minor dings through out. The body top has separated and since been glued and repaired and not refinished. |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. Frets are tall and wide with play wear. |