This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
9
- Used
B.C. Rich Exotic Series Ironbird Cyan Blue 2024
B.C. Rich Exotic Series Ironbird Cyan Blue 2024
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: P08230136
Weight: 7lbs 10oz
$ 24,426.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | D |
| Fingerboard Radius: | 14.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has a pair of Fishman humbuckers, a three-way selector switch, a push-pull volume pot with voice selector, and a kill switch. |
| Pickup Measurements: | N/A - active system cannot be measured. |
| Weight: | 7lbs 10oz |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used B.C. Rich guitar is in very good condition. The finish is glossy with some light surface scratching. |
| Serial Number: | P08230136 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with minimal play wear. |
SKU: U6701526001

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | D |
| Fingerboard Radius: | 14.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has a pair of Fishman humbuckers, a three-way selector switch, a push-pull volume pot with voice selector, and a kill switch. |
| Pickup Measurements: | N/A - active system cannot be measured. |
| Weight: | 7lbs 10oz |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used B.C. Rich guitar is in very good condition. The finish is glossy with some light surface scratching. |
| Serial Number: | P08230136 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with minimal play wear. |