This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Koa |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.88 - 12th: 0.98 |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Bartolini neck and bridge pickups, 1x volume, 1x blend, 1x treble, 1x bass, 3-way preamp toggle switches |
| Weight: | 8lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | Volume pot has been replaced |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition with play wear and scratches throughout the body. Finish peeling is present on the bottom of the body near the strap button. |
| Serial Number: | R1811 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with minimal signs of play wear. Action has limited adjustability. |