This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The Dunable DE R2 Korina Aged Clear with Bare Knuckle The Mule Humbuckers presents an exquisite blend of craftsmanship and aesthetics with its tinted clear finish on a Korina body, creating a visually stunning and unique guitar.
Specs
Specs
General
| Series: | Dunable DE |
| Country of Manufacture: | Made in South Korea |
| Product Color: | Aged Clear |
| Case Type: | Gig Bag Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | R2 |
| Body Material: | Korina |
| Body Finish: | Gloss Polyurethane |
Neck
| Neck Material: | Korina |
| Neck Finish: | Gloss Polyurethane |
| Neck Tint/Color: | Aged Clear |
| Neck Shape: | Medium "C" |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Nut Material: | Graphtech Tusq |
| Nut Width: | 1.65" |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Number of Frets: | 22 Frets |
| Neck Joint: | Set Neck |
| Fingerboard Inlay: | Small Dots |
| Inlay Shape: | Dots |
| Side Marker Inlay: | Standard |
| Neck Binding: | White |
Electronics
| Bridge Pickup: | Bare Knuckle Mule |
| Neck Pickup: | Bare Knuckle Mule |
Hardware
| Hardware Color: | Chrome |
| Bridge: | Tune-O-Matic |
| Tailpiece: | Stop Tail |
| Fret Wire: | Jumbo Nickel Silver |
| Saddle: | Metal |
| Pickguard: | Black |
| Switch Cap: | Black |