This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
13
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 1708
Weight: 8lbs 8oz
$ 35,641.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | Medium C |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Two Dunable Grizzly humbuckers with a three-way switch and master volume and tone. |
| Pickup Measurements: | Neck - 7.65kΩ Bridge - 8.72kΩ |
| Weight: | 8lbs 8oz |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Serial Number: | 1708 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are high with minimal wear. The D string tuner is visibly bent, but still functions properly. |
SKU: U6354492601

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | Medium C |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Two Dunable Grizzly humbuckers with a three-way switch and master volume and tone. |
| Pickup Measurements: | Neck - 7.65kΩ Bridge - 8.72kΩ |
| Weight: | 8lbs 8oz |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Serial Number: | 1708 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are high with minimal wear. The D string tuner is visibly bent, but still functions properly. |