This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now
1
/
of
11
- Used
$ 10,629.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician. For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic condition, please call to speak to one of our experts.
Summary
Finish: Original
Body Material: Ovangkol
Top Material: Spruce
Body Details: Ovangkol back and sides with sitka spruce top
Neck Material: Mahogany
Fingerboard Radius: 12.00"
Nut Width: 1-3/4"
Scale Length: 25 2/5"
Neck Details: Mahogany neck with unbound ebony fingerboard and white pearloid dot inlays
Electronics: Original; Fishman Sonitone
Pickup Measurements: n/a
Hardware: Original
Cosmetic Condition: This used guitar is in very good cosmetic condition. There is some wear along the bass side edge of the fingerboard.
Tech Notes: This guitar plays well with low action and optimal neck relief. Frets are tall and wide with play wear.
Case Details: Original gig bag included.
Summary
Finish: Original
Body Material: Ovangkol
Top Material: Spruce
Body Details: Ovangkol back and sides with sitka spruce top
Neck Material: Mahogany
Fingerboard Radius: 12.00"
Nut Width: 1-3/4"
Scale Length: 25 2/5"
Neck Details: Mahogany neck with unbound ebony fingerboard and white pearloid dot inlays
Electronics: Original; Fishman Sonitone
Pickup Measurements: n/a
Hardware: Original
Cosmetic Condition: This used guitar is in very good cosmetic condition. There is some wear along the bass side edge of the fingerboard.
Tech Notes: This guitar plays well with low action and optimal neck relief. Frets are tall and wide with play wear.
Case Details: Original gig bag included.
SKU: E3DE-U1

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Ovangkol |
| Body Details: | Ovangkol back and sides with sitka spruce top |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Scale Length: | 25 2/5" |
| Neck Details: | Mahogany neck with unbound ebony fingerboard and white pearloid dot inlays |
| Electronics: | Original; Fishman Sonitone |
| Pickup Measurements: | n/a |
| Hardware: | Original |
| Case Details: | Original gig bag included. |
| Cosmetic Condition: | This used guitar is in very good cosmetic condition. There is some wear along the bass side edge of the fingerboard. |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. Frets are tall and wide with play wear. |