This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: P2302986
Weight: 5lbs 14oz
$ 27,097.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics, with Lollar Imperial humbuckers, 3-way toggle switch, master volume control, and neck/bridge pickup tone controls |
| Pickup Measurements: | 7.5k (neck), 8.3k (bridge) |
| Weight: | 5lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | None |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | P2302986 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets show minimal wear. |
SKU: U6489180703

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics, with Lollar Imperial humbuckers, 3-way toggle switch, master volume control, and neck/bridge pickup tone controls |
| Pickup Measurements: | 7.5k (neck), 8.3k (bridge) |
| Weight: | 5lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | None |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | P2302986 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets show minimal wear. |