
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .83" (1st fret), .96" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-9/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original P-90 pickups with clear plastic bobbins. The neck volume pot has been replaced, and the rest of the harness appears to be original. The original pot is included, and has a 1968 date code. |
| Pickup Measurements: | 7.8k (neck), 8.2k (bridge) |
| Hardware: | The tuners have been replaced, and the pickguard is missing. |
| Weight: | 6lbs 4oz |
| Modifications/Repairs: | The tuners have been replaced. The neck pickup volume pot has been replaced. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Epiphone Casino shows moderately heavy aging, with checking, dings, and wear throughout. The finish has hazed, particularly around the headstock, and the back of the neck is heavily worn. There are some open screw holes on the back of the headstock from the original tuners. |
| Serial Number: | 522235 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the original frets are low with moderately heavy wear. The serial number is difficult to read below the worn finish, however it appears to date to 1968. |