This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | The electronics have been replaced with a Seymour Duncan Everything Axe loaded pickguard: a Little 59 humbucker in the neck, a Duckbucker humbucker in the middle, and a JB Jr. humbucker in the bridge position, along with non-original pots and switch. The guitar has three humbuckers, a five-way selector switch, a volume pot, and two tone pots. |
| Pickup Measurements: | neck - 9.1 kΩ, middle - 2.4 kΩ, bridge - 13.6 kΩ |
| Weight: | 7lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | -The pickguard has been replaced with a Seymour Duncan Everything Axe loaded pickguard. -All electronics have been replaced; see Electronics section for details. -The strap buttons have been replaced. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Fender guitar is in good condition. The finish is glossy with some light surface scratching. |
| Serial Number: | 10048718 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with minimal play wear. The tremolo arm is not included with the instrument. |