This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
9
- Used
Fender American Original '60s Telecaster Sunburst 2018
Fender American Original '60s Telecaster Sunburst 2018
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: V1862487
Weight: 7lbs 10oz
$ 31,380.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickups and electronics |
| Pickup Measurements: | 7.3k (neck), 6.1k (bridge) |
| Weight: | 7lbs 10oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Fender guitar is in good condition, with light signs of use on the glossy finish. |
| Serial Number: | V1862487 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets show minimal wear. |
SKU: U7012403202

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickups and electronics |
| Pickup Measurements: | 7.3k (neck), 6.1k (bridge) |
| Weight: | 7lbs 10oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Fender guitar is in good condition, with light signs of use on the glossy finish. |
| Serial Number: | V1862487 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets show minimal wear. |