This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | This Telecaster has Fender V-Mod II single-coil Tele pickups in the neck and bridge position. It also has a 3 way pickup switch, volume, and a push pull tone control. |
| Pickup Measurements: | Neck - 5.57 k Ω Bridge - 7.16 k Ω |
| Weight: | 7lbs 15oz |
| Modifications/Repairs: | The original nickel/chrome strap buttons have been replaced with red strap buttons. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This Tele is in good cosmetic condition with light scratches and swirls in the finish. There is a small blemish near the bottom of the guitar. |
| Serial Number: | US23012423 |
| Tech Notes: | This Tele plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall and narrow with light wear on the lower frets. |