This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- CME Exclusive
- Used
Fender American Ultra Jazz Bass Mystic Pine Green w/Ebony Fingerboard, Anodized Gold Pickguard, & Matching Headcap
Fender American Ultra Jazz Bass Mystic Pine Green w/Ebony Fingerboard, Anodized Gold Pickguard, & Matching Headcap
Weight: 9lbs 5oz
Note: This bass is in very good condition with only minor blemishes present. This bass plays well with slight neck relief and low/medium action. The frets are tall with early signs of play wear. The truss rod only has slight adjustability in it.
$ 35,927.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician. For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic condition, please call to speak to one of our experts.
Summary
Body Material: Alder
Neck Material: Maple
Fingerboard Radius: 9.50"
Nut Width: 1-1/2"
Scale Length: 34
Electronics: Original jazz bass pickups. Controls: Master volume, pan pot (pickup selector), treble boost/cut, midrange boost/cut, bass boost/cut, passive tone, active/passive mini toggle
Pickup Measurements: unable to measure due to active system
Weight: 9 lbs 5 oz
Cosmetic Condition: This bass is in very good condition with only minor blemishes present.
Tech Notes: This bass plays well with slight neck relief and low/medium action. The frets are tall with early signs of play wear. The truss rod only has slight adjustability in it.
Case Details: Original hardshell case
Summary
Body Material: Alder
Neck Material: Maple
Fingerboard Radius: 9.50"
Nut Width: 1-1/2"
Scale Length: 34
Electronics: Original jazz bass pickups. Controls: Master volume, pan pot (pickup selector), treble boost/cut, midrange boost/cut, bass boost/cut, passive tone, active/passive mini toggle
Pickup Measurements: unable to measure due to active system
Weight: 9 lbs 5 oz
Cosmetic Condition: This bass is in very good condition with only minor blemishes present.
Tech Notes: This bass plays well with slight neck relief and low/medium action. The frets are tall with early signs of play wear. The truss rod only has slight adjustability in it.
Case Details: Original hardshell case
SKU: 0199020716-US22070029-U1

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-1/2" |
| Scale Length: | 34" |
| Electronics: | Original jazz bass pickups. Controls: Master volume, pan pot (pickup selector), treble boost/cut, midrange boost/cut, bass boost/cut, passive tone, active/passive mini toggle |
| Pickup Measurements: | unable to measure due to active system |
| Weight: | 9lbs 5oz |
| Case Details: | Original hardshell case |
| Cosmetic Condition: | This bass is in very good condition with only minor blemishes present. |
| Tech Notes: | This bass plays well with slight neck relief and low/medium action. The frets are tall with early signs of play wear. The truss rod only has slight adjustability in it. |