This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
12
- Used
Fender Custom Shop Limited Tomatillo Stratocaster Relic Super Faded Aged Lake Placid Blue 2023
Fender Custom Shop Limited Tomatillo Stratocaster Relic Super Faded Aged Lake Placid Blue 2023
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: CZ565097
Weight: 7lbs 12oz
$ 66,447.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original nitro finish |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | V |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.91 12th: 0.98 |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original electronics: three single coil pickups, master volume, master tone, neck blend control, and a five position pickup selector switch. |
| Pickup Measurements: | Neck: 5.67kΩ Middle: 5.66kΩ Bridge: 5.85kΩ |
| Hardware: | Original hardware |
| Weight: | 7lbs 12oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This Strat is in great condition with no major signs of play wear. |
| Serial Number: | CZ565097 |
| Tech Notes: | This used Strat plays great when setup properly for low action. |
SKU: U6333339801

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original nitro finish |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | V |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.91 12th: 0.98 |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original electronics: three single coil pickups, master volume, master tone, neck blend control, and a five position pickup selector switch. |
| Pickup Measurements: | Neck: 5.67kΩ Middle: 5.66kΩ Bridge: 5.85kΩ |
| Hardware: | Original hardware |
| Weight: | 7lbs 12oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This Strat is in great condition with no major signs of play wear. |
| Serial Number: | CZ565097 |
| Tech Notes: | This used Strat plays great when setup properly for low action. |