
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | The body has been fully refinished and aged by Clive Brown. |
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .84" (1st fret), 1.00" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original Fender single coil pickups with black bobbins, and original electronics with 3-way selector switch, master volume control, and neck/middle pickup tone controls. The ground wires have been resoldered as the guitar was disassembled for the refinish. The pot codes date to 1963. |
| Pickup Measurements: | 6.5k (neck), 6.5k (middle), 7.4k (bridge) |
| Hardware: | The volume knob is not original. The tuners have been replaced. |
| Weight: | 7lbs 4oz |
| Modifications/Repairs: | -Body refinished and aged by Clive Brown -The neck has been refretted -Ground wire connections resoldered -Replaced volume knob -The tuners have been replaced. |
| Cosmetic Condition: | This vintage Fender Stratocaster is in very good condition; the refinished body has been carefully aged, and shows nice wear. The back of the neck is worn smooth, particularly along the sides. |
| Serial Number: | 93189 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets are tall with minimal wear. The neck stamp, pot codes, and serial number date the guitar to 1963. |