This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
25
- Vintage
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 564117
Weight: 7lbs 9oz
$ 63,002.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st. Fret: .85" & 12th. Fret: .92" |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original Fender components with some wiring and solder joints touched up. The pot codes date to 1974. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 5.5k Middle: 5.5k Neck: 5.3k |
| Hardware: | Non-original nut. All other hardware is original. |
| Weight: | 7lbs 9oz |
| Modifications/Repairs: | -Bridge pickup route has been enlarged to fit a humbucker. -Touched up solder joints. -Non-original nut. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Stratocaster is in good cosmetic condition with moderate wear. The body and neck display chipping, checking, dings, dents, and scratches. |
| Serial Number: | 564117 |
| Tech Notes: | This Stratocaster plays well with low action. The frets are tall and show light wear. It is being dated to 1974 based on the pot codes. |
SKU: U6787593601

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st. Fret: .85" & 12th. Fret: .92" |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original Fender components with some wiring and solder joints touched up. The pot codes date to 1974. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 5.5k Middle: 5.5k Neck: 5.3k |
| Hardware: | Non-original nut. All other hardware is original. |
| Weight: | 7lbs 9oz |
| Modifications/Repairs: | -Bridge pickup route has been enlarged to fit a humbucker. -Touched up solder joints. -Non-original nut. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Stratocaster is in good cosmetic condition with moderate wear. The body and neck display chipping, checking, dings, dents, and scratches. |
| Serial Number: | 564117 |
| Tech Notes: | This Stratocaster plays well with low action. The frets are tall and show light wear. It is being dated to 1974 based on the pot codes. |