This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
12
- Used
Fender SW GT11 60 Stratocaster Relic Olympic White 2024
Fender SW GT11 60 Stratocaster Relic Olympic White 2024
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: R119861
Weight: 7lbs 14oz
$ 59,444.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | 60s Style Oval "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st. Fret: .79" & 12th. Fret: .93" |
| Fingerboard Radius: | 11.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 6.8k Middle: 6.6k Neck: 6.6k |
| Hardware: | Original. |
| Weight: | 7lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original hard shell case. |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in very good cosmetic condition with no wear aside from the factory relic. |
| Serial Number: | R119861 |
| Tech Notes: | This Stratocaster plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |
SKU: U6519585501

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | 60s Style Oval "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st. Fret: .79" & 12th. Fret: .93" |
| Fingerboard Radius: | 11.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 6.8k Middle: 6.6k Neck: 6.6k |
| Hardware: | Original. |
| Weight: | 7lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original hard shell case. |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in very good cosmetic condition with no wear aside from the factory relic. |
| Serial Number: | R119861 |
| Tech Notes: | This Stratocaster plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |