This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
25
- Vintage
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 514874
Weight: 7lbs 10oz
$ 62,946.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .86" (!st fret), .97" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original Fender Wide Range humbucker in the neck, and non-original single coil bridge pickup. The wiring harness has been reconstructed, with 3 of the original pots; the neck volume pot dates to 1976, while the remainder date to 1973. |
| Pickup Measurements: | 11.5k (neck), 8.3k (bridge) |
| Hardware: | Non-original nut, pickguard, and string trees |
| Weight: | 7lbs 10oz |
| Modifications/Repairs: | -The wiring harness has been redone -The bridge pickup has been replaced -The nut has been replaced -The pickguard and string trees are replaced |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Fender Telecaster shows plenty of nice aging, with checking, dents, and authentic play wear on the glossy finish. The back of the body has patches worn through to wood, and there are sticker shadows on the body as well. The neck is glossy and nicely worn, and the headstock face has aged. |
| Serial Number: | 514874 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief; the wide frets are low with mild play wear. The electronics codes, neck date, and serial number date the guitar to 1974. |
SKU: U6590444601

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .86" (!st fret), .97" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original Fender Wide Range humbucker in the neck, and non-original single coil bridge pickup. The wiring harness has been reconstructed, with 3 of the original pots; the neck volume pot dates to 1976, while the remainder date to 1973. |
| Pickup Measurements: | 11.5k (neck), 8.3k (bridge) |
| Hardware: | Non-original nut, pickguard, and string trees |
| Weight: | 7lbs 10oz |
| Modifications/Repairs: | -The wiring harness has been redone -The bridge pickup has been replaced -The nut has been replaced -The pickguard and string trees are replaced |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Fender Telecaster shows plenty of nice aging, with checking, dents, and authentic play wear on the glossy finish. The back of the body has patches worn through to wood, and there are sticker shadows on the body as well. The neck is glossy and nicely worn, and the headstock face has aged. |
| Serial Number: | 514874 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief; the wide frets are low with mild play wear. The electronics codes, neck date, and serial number date the guitar to 1974. |