1
/
of
9
- Used
Regular price
$ 19,244.00
Regular price
Sale price
$ 19,244.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: J080450
Weight: 9lbs 12oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$ 19,244.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "D" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.85" 12th- 0.96" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | There is a Q "Dry Z" humbucker in the neck position, and an Arcane "Doom" in the bridge position. Includes dual volume and tone controls and three-way toggle. |
| Pickup Measurements: | Neck- 7.3k Bridge- 8.4k |
| Weight: | 9lbs 12oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition. There are light surface scratches throughout the body and neck. There are some small scratches on the back on the bass side lower bout. |
| Serial Number: | J080450 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with minimal play wear. |
SKU: U7505855903

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "D" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.85" 12th- 0.96" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | There is a Q "Dry Z" humbucker in the neck position, and an Arcane "Doom" in the bridge position. Includes dual volume and tone controls and three-way toggle. |
| Pickup Measurements: | Neck- 7.3k Bridge- 8.4k |
| Weight: | 9lbs 12oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition. There are light surface scratches throughout the body and neck. There are some small scratches on the back on the bass side lower bout. |
| Serial Number: | J080450 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with minimal play wear. |