This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original factory relic |
| Top Material: | Korina/Limba |
| Body Material: | Korina/Limba |
| Neck Material: | Korina/Limba |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .82" (1st fret), .90" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25" |
| Electronics: | Original electronics, with Lollar Low Wind Imperial humbuckers, 3-way toggle selector switch, coil split mini-toggle switches, and master volume/tone controls. |
| Pickup Measurements: | 7.0k (neck), 7.9k (bridge) |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 8lbs 4oz |
| Modifications/Repairs: | None |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Frank Brothers guitar is in very clean condition, with few signs of use beyond the light factory relic. |
| Serial Number: | 1294-0722 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets show minimal wear. |