1
/
of
10
- Used
Gibson Custom 1936 Advanced Jumbo Sunburst 2024
Gibson Custom 1936 Advanced Jumbo Sunburst 2024
Regular price
$ 66,149.00
Regular price
Sale price
$ 66,149.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 21264062
Weight: 4lbs 3oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$ 66,149.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Factory relic. Original finish. |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | Soft V |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.930" / 10th fret - 1.040" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 4lbs 3oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case with COA included |
| Cosmetic Condition: | Factory relic. This guitar is in very good cosmetic condition with minimal wear. |
| Serial Number: | 21264062 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. The frets are narrow and medium height with no play wear. |
SKU: U7584579102

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Factory relic. Original finish. |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | Soft V |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.930" / 10th fret - 1.040" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 4lbs 3oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case with COA included |
| Cosmetic Condition: | Factory relic. This guitar is in very good cosmetic condition with minimal wear. |
| Serial Number: | 21264062 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. The frets are narrow and medium height with no play wear. |