
Description
Description
Carrying on Orville Gibson’s historic pursuit of sonic excellence and aesthetic perfection, the Gibson Custom Shop combines traditional instrument-making techniques, innovative methods, and meticulous attention to detail to craft instruments worthy of its banner-era slogan, “Only a Gibson is Good Enough.”
From Freddie King to Jeff Beck, many great pickers have been attracted the unique character of the "wraparound" tailpiece of a 1954 Les Paul Goldtop. Some believe its direct link to the body stud screws maximizes sustain while others believe the wraparound bar creates a distinct tonality and vocal quality. Whatever the case, there is certainly something special about this early year in the Les Paul Model's history and Gibson Custom Shop created this '54 Reissue to perfectly recapture the look, feel, and tone of the originals.
Specs
Specs
General
| Series: | Gibson Custom Shop Historic |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 45109 |
| Product Color: | Gold |
| Relic/Aging Level: | VOS (Vintage Original Spec) |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Les Paul |
| Body Material: | 1-Piece Lightweight Mahogany |
| Body Finish: | Nitrocellulose Lacquer |
| Top Material: | 2-Piece Plain Maple, Hide Glue Fit |
| Body Binding: | .09 Cream 1-Ply Royalite |
Neck
| Neck Material: | Mahogany |
| Neck Finish: | Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Tint/Color: | Double Gold |
| Neck Shape: | 58 True Historic |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Headstock Veneer: | Reissue w/Les Paul Silkscreen |
| Nut Material: | Nylon |
| Nut Width: | 1.687" (42.85mm) |
| Fingerboard Radius: | 12" (304.8mm) |
| Scale Length: | 24.75" (628.65mm) |
| Number of Frets: | 22 Frets |
| Neck Joint: | Long Tenon, Hide Glue Fit |
| Fingerboard Inlay: | Aged Cellulose Nitrate Trapezoid |
| Inlay Shape: | Trapezoids |
| Side Marker Inlay: | Tortoise Side Dots |
| Headstock Inlay/Decal: | 50s Logo w/Les Paul Silkscreen |
| Neck Binding: | .04 Cream |
Hardware
| Hardware Color: | Aged Nickel |
| Bridge: | Wraparound |
| Tailpiece: | Wraparound |
| Tuning Machines: | Kluson Single Line, Single Ring |
| Fret Wire: | Jescar FW50078 |
| Saddle: | Metal |
| Pickguard: | Laminated Cellulose Acetate Butyrate |
| Truss Rod Cover: | Authentic Stepped 2-Ply |
| Knobs: | Gold Speed Knobs |
| Switch Cap: | Amber Catalin |
| Hardware Notes: | Chicago Music Exchange Backplate Medallion |