This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Single peice mahogany body with two peice maple cap. |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | '60 V2 neck |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Neck Details: | Mahogany neck with bound fingerboard and white pearloid trapezoid inlays. |
| Electronics: | Original; Gibson Custom "S" Bucker pickups, 3-way selector switch, two volume controls, two tone controls. |
| Pickup Measurements: | neck: 7.5k ohms - Bridge: 7.4k ohms |
| Hardware: | Original. |
| Weight: | 9lbs 1oz |
| Case Details: | Original hardshell case included. |
| Cosmetic Condition: | This used Gibson guitar is in very good cosmetic condition with minor play wear. There are some ding in the headstock. |
| Serial Number: | CME01996 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. Frets are tall and wide with play wear. |