
Description
Description
Gibson Custom Shop is the pinnacle of craftsmanship, quality, and sound excellence. Each instrument celebrates Gibson's legacy through accuracy, authenticity and attention to detail.
1958 was a monumental year for Gibson in which a whole new lineup of now-famous models were introduced. One of them was the redesigned "double cutaway" Les Paul Junior, which has since found its place in music history as a favorite of hard rock musicians. The extra fret access of the double-cut construction allows upper octave leads, while the "simple is better" single-pickup setup projects only thick, heavy tone. Gibson Custom Shop has proudly revived the original recipe from 1958 for this Historic Reissue, from the solid mahogany and hide glue construction to the vintage-style wiring. It is an accurate and faithful replica in every possible way.
Specs
Specs
General
| Series: | Gibson Custom Shop Historic |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 86350 |
| Product Color: | Antique Inverness Green |
| Relic/Aging Level: | VOS (Vintage Original Spec) |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Les Paul Junior Double Cut |
| Body Material: | Solid Mahogany |
| Body Finish: | Nitrocellulose VOS (Vintage Patina) |
| Body Notes: | Inverness Green |
Neck
| Neck Material: | Solid Mahogany |
| Neck Finish: | Nitrocellulose VOS (Vintage Patina) |
| Neck Tint/Color: | Antique Inverness Green |
| Neck Shape: | 1950's Chunky D-Shape (0.900"/1.000") |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Headstock Veneer: | Holly |
| Nut Material: | Nylon |
| Nut Width: | 1.69" (42.85mm) |
| Fingerboard Radius: | 12" (304.8mm) |
| Scale Length: | 24.75" (628.65mm) |
| Number of Frets: | 22 Frets |
| Neck Joint: | Long Tenon, Hide Glue Fit |
| Fingerboard Inlay: | Pearloid Dots |
| Inlay Shape: | Dots |
| Side Marker Inlay: | Tortoise Side Dots |
| Headstock Inlay/Decal: | Gibson Silkscreen Logo & Les Paul Signature |
| Neck Binding: | None |
Electronics
| Bridge Pickup: | Custom Dogear P-90 |
| Controls and Switching: | Master Volume, Master Tone |
| Electronics Notes: | CTS 500K Audio Taper Potentiometers, Paper-in-Oil Capacitors |
Hardware
| Hardware Color: | VOS Nickel |
| Bridge: | Wraparound |
| Tailpiece: | Wraparound |
| Tuning Machines: | Kluson Strip with White Buttons |
| Fret Wire: | Authentic Medium-Jumbo |
| Saddle: | Metal |
| Pickguard: | 1-Ply Tortoiseshell Celluloid |
| Truss Rod Cover: | Single-Ply Black |
| Knobs: | Black Top Hats |
| Switch Cap: | Amber |