This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
Gibson Custom's 1959 Les Paul Standard Reissue is not just a tribute to the priceless original models -- it's a clone of them. From laser-scanned dimensions to chemically-recreated plastics to color-matched shades of sunburst, every element has been rendered in unbelievable detail. It represents the culmination of decades of work by Gibson Custom's expert team -- a tireless quest to bring accuracy and authenticity to the hands of fans. It’s the definition of cool, and it's the best representation of the 1959 Les Paul Standard since Gibson Custom began making Historic Reissues over twenty-five years ago.
Specs
Specs
General
| Series: | Gibson Custom Shop Historic |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 96793 |
| Product Color: | Siberian Tiger |
| Relic/Aging Level: | VOS (Vintage Original Spec) |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Les Paul |
| Body Material: | 1-Piece Lightweight Mahogany |
| Body Finish: | Nitrocellulose VOS (Vintage Patina) |
| Top Material: | CME Hand-Selected Figured Maple (Hide Glue Fit) |
| Body Binding: | Single-Ply Royalite |
| Body Notes: | Dark Back |
Neck
| Neck Material: | Solid Mahogany |
| Neck Finish: | Nitrocellulose VOS (Vintage Patina) |
| Neck Tint/Color: | Dark |
| Neck Shape: | 59 Carmelita (0.860"/0.975") |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Headstock Veneer: | Holly |
| Nut Material: | Nylon |
| Nut Width: | 1.69" (42.85mm) |
| Fingerboard Radius: | 12" (304.8mm) |
| Scale Length: | 24.75" (628.65mm) |
| Number of Frets: | 22 Frets |
| Neck Joint: | Long Tenon, Hide Glue Fit |
| Fingerboard Inlay: | Cellulose Nitrate Trapezoids |
| Inlay Shape: | Trapezoids |
| Side Marker Inlay: | Faux Tortoise Dots |
| Headstock Inlay/Decal: | Gibson Logo and Les Paul Model Silkscreen |
| Neck Binding: | .040 Cream |
Electronics
| Bridge Pickup: | CME Custom "S" Bucker |
| Neck Pickup: | CME Custom "S" Bucker |
| Controls and Switching: | 3-Way Switchcraft; 2 Volume, 2 Tone |
| Electronics Notes: | CTS 500K Audio Taper Potentiometers, Paper-in-Oil Capacitors |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | ABR-1 |
| Tailpiece: | Lightweight Aluminum Stop Bar |
| Tuning Machines: | Kluson Single Line, Single Ring |
| Fret Wire: | Historic Medium-Jumbo |
| Saddle: | Nickel-Plated Brass |
| Pickguard: | Laminated Cellulose Acetate Butyrate |
| Truss Rod Cover: | Authentic Stepped 2-Ply |
| Knobs: | Gold Butyrate Top Hats |
| Switch Cap: | Amber Catalin |