
Description
Description
Gibson Custom Shop's new Murphy Lab has one purpose: to take expert aging artist Tom Murphy's proprietary techniques to the next level. Here, Tom and his personally trained team of artists use cutting-edge technology and Tom's own processes, developed over years of careful testing, to produce perfect replicas of golden-age Gibsons, each dressed with Tom's brand of authentic, hand-applied playwear, and scientifically reverse-engineered nitrocellulose lacquer, identical to that which the brand used in the 1950s and 1960s. Each Murphy Lab model corresponds to one of four distinct aging levels and features extra-rolled fingerboard binding for a broken-in feel and true-to-life look.
The 1958 Les Paul Standard Reissue features all the painstaking historic construction methods of the famous '59 Reissues with a few historically-accurate spec differences that allow it to stand on its own. Like the 1958 originals, it has narrow frets which help more of the fingerboard wood to be heard in the tone profile. It also has a round, chunky neck profile for a full feel and maximum bending leverage. It has a beautiful plain maple top; each is unique and full of character. It also features Ultra Light Aging by the skilled artisans of the Murphy Lab. The Murphy Lab Ultra Light Aged finish treatment, paired with lightly aged hardware, simulates decades of light play wear, giving it the unique character, vibe, and feel of an original example from the Gibson Golden Era.
Specs
Specs
General
| Series: | Gibson Custom Shop Historic |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 84098 |
| Product Color: | Bourbon Burst |
| Relic/Aging Level: | Murphy Lab Ultra Light Aged |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | .010-.046, E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Les Paul |
| Body Material: | 1-Piece Light Mahogany |
| Body Finish: | Nitrocellulose Lacquer |
| Top Material: | 2-Piece Maple |
| Body Binding: | 1-Ply Royalite |
Neck
| Neck Material: | Mahogany |
| Neck Shape: | Chunky C |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Nut Material: | Nylon |
| Nut Width: | 1.69" (42.85mm) |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 24.75" (628.65mm) |
| Number of Frets: | 22 Frets |
| Neck Joint: | Set Neck |
| Fingerboard Inlay: | Aged Cellulose Nitrate Trapezoids |
| Inlay Shape: | Trapezoids |
| Headstock Inlay/Decal: | Mother of Pearl Gibson Logo and Les Paul Model Silkscreen |
| Neck Binding: | Cream |
Electronics
| Bridge Pickup: | Gibson Custombucker Alnico III Unpotted |
| Neck Pickup: | Gibson Custombucker Alnico III Unpotted |
| Controls and Switching: | 2 Volume, 2 Tone, 3-Way Switch |
| Electronics Notes: | CTS 500K Audio Taper Potentiometers and Paper-in-Oil Capacitors |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | ABR-1 Non-Wire |
| Tailpiece: | Lightweight Aluminum Stop Bar |
| Tuning Machines: | Kluson Single Line Single Ring |
| Fret Wire: | Historic Gibson Narrow Tall |
| Saddle: | Nickel Plated Brass |
| Pickguard: | Laminated Cellulose Acetate Butyrate Creme |
| Truss Rod Cover: | Authentic Stepped 2-Ply Black |
| Knobs: | Butyrate Gold Top Hat |
| Switch Cap: | Amber Catalin |