This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
Regardless of the fact that George Harrison and Eric Clapton rocked a '64 SG Standard, that model year was clearly a standout for SGs in general. The clunky side-pull vibrato had been replaced by the dependable Maestro Vibrola. The neck profiles had increased in size, resembling the profile found on 1959 Les Pauls. And the balance, playability and look of the SG seemed to come into its own. For all those reasons, the Gibson Custom Shop is proud to present the 1964 SG Standard Reissue. Along with the Maestro Vibrola and chunky neck profile, it has all the hyper-accurate vintage specs one could possibly want -- original construction methods, chemically-recreated plastics, replica electronics, and more. The result is perhaps the best looking, feeling and sounding SG Reissue yet. It also features Ultra Light Aging by the skilled artisans of the Murphy Lab. The Murphy Lab Ultra Light Aged finish treatment, paired with lightly aged hardware, simulates decades of light play wear, giving it the unique character, vibe, and feel of an original example from the Gibson Golden Era.
Specs
Specs
General
| Series: | Gibson Custom Shop Historic |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 400574 |
| Product Color: | Pelham Blue |
| Relic/Aging Level: | Murphy Lab Ultra Light Aged |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | .010-.046, E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | SG |
| Body Material: | 1-Piece Solid Lightweight Mahogany |
| Body Finish: | Nitrocellulose Lacquer |
Neck
| Neck Material: | Mahogany |
| Neck Shape: | Authentic '64 Medium C |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Nut Material: | Nylon |
| Nut Width: | 1.69" (42.85mm) |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 24.75" (628.65mm) |
| Number of Frets: | 22 Frets |
| Neck Joint: | Set Neck |
| Fingerboard Inlay: | Cellulose Nitrate Trapezoids |
| Inlay Shape: | Trapezoids |
Electronics
| Bridge Pickup: | Gibson Custombucker Alnico III Unpotted |
| Neck Pickup: | Gibson Custombucker Alnico III Unpotted |
| Controls and Switching: | 2 Volume, 2 Tone, 3-Way Switch |
| Electronics Notes: | CTS 500K Audio Taper Potentiometers with Black Beauty Capacitors |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | Maestro Vibrola |
| Tailpiece: | Maestro Vibrola |
| Tuning Machines: | Kluson Single Line Double Ring |
| Fret Wire: | Authentic Medium Jumbo |
| Saddle: | Nickel Plated Brass |
| Pickguard: | Multi-Ply Black |
| Truss Rod Cover: | Authentic Stepped 2-Ply Black |
| Knobs: | Black Top Hat with Silver Insert |
| Switch Cap: | Cream |