This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now
1
/
of
11
- Vintage
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 70168220
Weight: 4lbs 14oz
$ 34,992.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has a single coil pickup, a volume pot, and a tone pot. |
| Pickup Measurements: | 8.1 kΩ |
| Weight: | 4lbs 14oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | 70168220 |
| Tech Notes: | The headstock is stamped as a factory second. The saddle is low, but the guitar plays well with low action. The frets are wide and medium height with minor play wear. |
SKU: U6417009602

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has a single coil pickup, a volume pot, and a tone pot. |
| Pickup Measurements: | 8.1 kΩ |
| Weight: | 4lbs 14oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | 70168220 |
| Tech Notes: | The headstock is stamped as a factory second. The saddle is low, but the guitar plays well with low action. The frets are wide and medium height with minor play wear. |