This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now
1
/
of
17
- Vintage
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 733219
Weight: 4lbs 7oz
$ 26,136.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Weight: | 4lbs 7oz |
| Modifications/Repairs: | -The neck has been reset and refretted. -Several cracks on the top have been repaired. -A strap button had previously been installed and removed on the heel. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Serial Number: | 733219 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are wide and tall with no play wear. The serial number dates to 1970-1972. |
SKU: U6039332301

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Weight: | 4lbs 7oz |
| Modifications/Repairs: | -The neck has been reset and refretted. -Several cracks on the top have been repaired. -A strap button had previously been installed and removed on the heel. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Serial Number: | 733219 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are wide and tall with no play wear. The serial number dates to 1970-1972. |