1
/
of
10
- Used
Gibson Keb Mo Bluesmaster W/OHSC Sunburst 2015
Gibson Keb Mo Bluesmaster W/OHSC Sunburst 2015
Regular price
$ 43,705.00
Regular price
Sale price
$ 43,705.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 12335017
Weight: 3lbs 15oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$ 43,705.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | large "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .87" 9th- .99" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-13/16" |
| Electronics: | Fishman under-saddle pickup installed |
| Weight: | 3lbs 15oz |
| Modifications/Repairs: | A Fishman under-saddle pickup has been installed. A strap button has been installed in the neck heel. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has minimal play wear. The finish is glossy with only minor surface scratches. |
| Serial Number: | 12335017 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with minimal play well. |
SKU: U7596643502

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | large "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .87" 9th- .99" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-13/16" |
| Electronics: | Fishman under-saddle pickup installed |
| Weight: | 3lbs 15oz |
| Modifications/Repairs: | A Fishman under-saddle pickup has been installed. A strap button has been installed in the neck heel. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has minimal play wear. The finish is glossy with only minor surface scratches. |
| Serial Number: | 12335017 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with minimal play well. |