This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st. Fret: .78" & 12th. Fret: .95" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original Gibson "Tar-Back" neck humbucker with a non-original Seymour Duncan bridge humbucker. The switch and pots are original with codes dating to 1978. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 8.7k Neck: 8.0k |
| Hardware: | Original tuners, bridge, and tail-piece. The brass nut is not original. |
| Weight: | 11lbs 6oz |
| Modifications/Repairs: | -Non-original Seymour Duncan bridge pickup. -Non-original brass nut. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Les Paul is in good cosmetic condition with minor wear. There are minor dings, dents, and scratches throughout. |
| Serial Number: | 73218110 |
| Tech Notes: | This Les Paul plays well with low action. The frets are wide and show moderate wear. It is being dated to 1978 based on the serial number and pot codes. |