
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "D" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.80" 12th- 0.97" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original patent number-embossed humbuckers with dual volume and tone controls and three-way toggle. The pots date to 1979. |
| Pickup Measurements: | Neck- 7.6k Bridge- 7.3k |
| Hardware: | The strap buttons have been replaced. The switch tip has been replaced as well. |
| Weight: | 10lbs |
| Modifications/Repairs: | A small corner of the peghead veneer next to the 6th string tuner has been reglued. The strap buttons and switch tip have been replaced. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition with expected signs of aging and play wear. There are minor dents and dings throughout the body, and the pickguard shows light surface scratches. The hardware shows light tarnishing. There is light belt buckle rash present on the back. |
| Serial Number: | 72889583 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are wide with moderate play wear. The serial number dates to 1979. |