This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Mahogany |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.84 - 12th: 0.96 |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original patent number stamped neck and bridge pickups with 1978 date stamps, 2x volume, 2x tone, and 3-way pickup selector switch. The pot codes date to 1978. |
| Pickup Measurements: | Neck: 7.36k ohms - Bridge: 7.48k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 10lbs 3oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition for its age with play wear and scratches throughout the body. There is finish chipping on the back of the body near the pickup selector switch control plate and minor chipping along the neck heel. There are slight finishes blemishes on the treble side horn, on both sides of the headstock near the nut, and on the back of the body near the strap button. |
| Serial Number: | 72798629 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with minimal signs of play wear. The serial number dates to 1978. |