This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 93353354
Weight: 7lbs 11oz
$ 19,206.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Seymour Duncan pickups. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 12.54kΩ Neck: 9.76kΩ |
| Weight: | 7lbs 11oz |
| Modifications/Repairs: | Non-original pickups. |
| Case Details: | Gig Bag |
| Serial Number: | 93353354 |
| Tech Notes: | This Les Paul plays well with medium action. The truss rod has minimal affect on the neck. Because of this, 11 gauge strings or higher are recommended. With lighter strings, the neck will be too straight or even have backbow that causes buzzing. |
SKU: U6098708703

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Seymour Duncan pickups. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 12.54kΩ Neck: 9.76kΩ |
| Weight: | 7lbs 11oz |
| Modifications/Repairs: | Non-original pickups. |
| Case Details: | Gig Bag |
| Serial Number: | 93353354 |
| Tech Notes: | This Les Paul plays well with medium action. The truss rod has minimal affect on the neck. Because of this, 11 gauge strings or higher are recommended. With lighter strings, the neck will be too straight or even have backbow that causes buzzing. |